Dodaj tytuł
Karty obrazkowe, potocznie nazywane przez anglistów flashcards, są jedną z najbardziej lubianych i uniwersalnych pomocy dydaktycznych na zajęciach z języka angielskiego. Mają one również gros zastosowań na zajęciach Business English. Nic dziwnego, bo dobre flashcards mogą nam „zrobić” wiele zajęć. Poniżej 11 zastosowań lubianych przeze mnie. Moim ulubionym zestawem są karty obrazkowe i karty wyrazowe i część tych pomysłów dotyczy obu opcji. To co? Zaczynamy!
- Pierwszym i podstawowym ćwiczeniem na flashcards jest, oczywiście, opis obrazka. Jeśli nasza flashcard jest dobra, to jest to rewelacyjne ćwiczenie na powtórzenie słownictwa, ale również struktur gramatycznych. Najciekawsze karty dla mnie to te, które przedstawiają ludzi. Zachęcają one do szerokich spekulacji na temat danej osoby, stanowią więc świetną pożywkę do powtórki czasowników modalnych. Ludzie lubią plotkować, a w tym przypadku mogą to robić bezkarnie i limitem jest jedynie ich wyobraźnia.
- Opcja nr 2 to pomysł na zestaw kart obrazkowych z kartami wyrazowymi.Lektor rozdaje karty obrazkowe i karty wyrazowe w grupach lub parach, zadaniem kursantów jest dopasowanie wyrazów lub zwrotów do odpowiednich flashcards. Ważne jest dla mnie, by zestawy kart obrazkowych i wyrazowych, które wybieram pozwalały na różne opcje i pewną dowolność, a także pomagały rozwinąć na ich bazie ciekawą dyskusję.
- Kolejna propozycja jest bardzo prosta, ale bardzo angażująca kursantów. Umieszczamy flashcard na tablicy / na stole / na rzutniku / na monitorze (w miejscu dobrze widocznym dla WSZYSTKICH kursantów), zadaniem kursantów jest wypisanie wszystkich słów lub zwrotów, które mu się z danym obrazkiem lub zdjęciem kojarzą. Ćwiczenie można zrobić w trybie indywidualnym (każdy kursant osobno zapisuje zwroty u siebie i razem je sprawdzamy) lub cała grupa robi je wspólnie i każdy wrzuca kamyczek do ogródka, kiedy tylko coś mu przyjdzie do głowy.
- Kolejne ćwiczenie, w którym wykorzystujemy karty obrazkowe polega na tym, że umieszczamy na tablicy lub przed kursantami 2-3 flashcards, które są możliwie różne. Zadaniem kursantów jest wypisanie takich zwrotów lub słów, które mogą nam się kojarzyć ze wszystkimi obrazkami.
- Opcja nr 5 jest świetnym ćwiczeniem na tworzenie pytań. Na stole / na tablicy / na monitorze umieszczamy mix flashcards (ich liczba zależy od stopnia zaawansowania kursantów, im bardziej zaawansowana grupa, tym więcej kart możemy umieścić w naszym miksie). Każda z kart powinna być jakoś oznaczona, mogą być po prostu ponumerowane. Jeden z kursantów wybiera którąś kartę obrazkową i jej numer lub inne oznaczenie zapisuje na kartce, tak by pozostali kursanci nie wiedzieli, którą kartę wybrał. Grupa wypytuje kursanta, który wybrał flashcard , używając do tego pytań ogólnych. Na bazie odpowiedzi muszą zgadnąć, którą kartę wybrał kursant.
- Opcja nr 6 jest również ćwiczeniem na wyobraźnię. Ileś flashcards umieszczamy na środku stołu obrazkami do dołu. Pierwszy kursant losuje kartę i zaczyna opowiadać historię. Kolejny kursant losuje kartę i na jej bazie kontynuuje opowiadanie poprzedniego kursanta. Kolejny kursant losuje kolejną kartę i ciągnie dalej historię. Historie można zapisać. Ćwiczenie można zrobić w małych grupach, szczególnie w przypadku kursantów na niższym poziomie zaawansowania.
- Karty obrazkowe są świetnym źródłem diagramów, choć karty, których wtedy potrzebujemy są dość specyficzne. Najłatwiej jest je zrobić samemu.
- Flashcards są rewelacyjnym bodźcem do ciekawej dyskusji. Wybieramy 3-4-5 kart obrazkowych i umieszczamy je na tablicy / na stole / na monitorze. Dobrze, by karty były powiązane tematycznie. Następnie nauczyciel zadaje pytania odnośnie flashcards lub w grupie bardziej zaawansowanej możemy tę rolę przekazać kursantom i ćwiczenie zrobić w formie pracy grupowej. Pytania mogą brzmieć na przykład tak: Which one do you think is the best job? lub Which one is the most difficult situation? Opcji może być naprawdę mnóstwo.
- W opcji dziewiątej pokazujemy kursantowi lub kursantom karty obrazkowe. Ich zadaniem jest wymyślenie tytułu do każdej karty. Wariacją tego ćwiczenia jest stworzenie miksu kart i utworzenie tytułu dla całej grupy.
- Przedostatni mój pomysł dotyczy zestawu kart obrazkowych i wyrazowych. Lektor lub kursant wybiera kartę obrazkową i pięć kart wyrazowych. Jego zadaniem jest opisanie obrazka przy użyciu wylosowanych 5 zwrotów.
- Ostatni mój pomysł na flashcards to wylosowanie 5 z nich i stworzenie na ich bazie historii / opowiadania. Pomysł jest bardzo prosty, ale rewelacyjny do ćwiczenia słownictwa i mówienia.
A skąd brać ciekawe flashcards na zajęcia z języka biznesowego?
Pierwszą propozycją są Business Photo Cards, z których korzystam i które polecam. Fajne tematy, słownictwo, dobrej jakości wykonanie.
https://www.businessphotocards.pl/
Inną opcją, której nie testowałam, ale do której się przymierzam są karty Let’s talk. Wydają się bardzo dobre i jestem ciekawa, jakie będą moje wrażenia.
Flashcards, których często używam na zajęciach z języka ogólnego są Story Bits. Karty są świetne, wspaniale wykonane. Mam nadzieję, że kiedyś doczekam wersji Story Bits Business. Tymczasem z całej paczki można wybrać te karty bardziej biznesowe lub potraktować je jako luźniejszy przerywnik w czasie kursu biznesowego.
https://teacherscorner.pl/produkt/story-bits/
Autorką fantastycznych kart, może nie typowo do biznesu, ale można z nich wybrać niektóre podchodzące pod biznes, jest Sylwia Clayton. Każdy jej Pack zawiera flashcards w jakiejś formie, ale ja szczególnie polecam Photo Activity Cards i Lesson Starters. Piękne grafiki, przemyślane tematy.
https://sylwiaclayton.shoplo.com/kolekcja/frontpage/photo-activity-cards
https://sylwiaclayton.shoplo.com/kolekcja/frontpage/lesson-starters
Bardzo lubię komplety flashcards i wordcards. W tematyce biznesowej nie ma takich propozycji zbyt wiele, więc zaczęłam tworzyć je sama. Dwa takie komplety są do zakupienia w Businessowym Sklepie:
https://businessowo.pl/sklep/business-english-flashcards-wordcards-work-job/
Te karty są ściśle związane z tematyką pracy. Przetestowałam je dokładnie i bardzo polecam. Wkrótce pojawi się ich więcej.
Drugi komplet związany jest z tematem księgowości i powstał jako wynik mojej współpracy z księgowymi. Serdecznie Ci je polecam.
https://businessowo.pl/sklep/business-english-flashcards-wordcards-accounting/
Masz więcej pomysłów dotyczących użycia flashcards? Podziel się śmiało swoimi trikami.
I koniecznie stay tuned!